    STMicroelectronics SMA6F20A
    Part No.:
    SMA6F20A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA6F20A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMAFLAT
    Series:
    SMA6F, TRANSIL™
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    20V
    Voltage - Breakdown (Min):
    22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    32.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    19.4A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    SMAflat
    1. How to order SMA6F20A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA6F20A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA6F20A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6F20A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6F20A pin diagram, SMA6F20A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMA6F20AY SMA6F20A
    Part Number SMA6F20AY SMA6F20A
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series SMA6F SMA6F, TRANSIL™
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V 20V
    Voltage - Breakdown (Min) 22.2V 22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V 32.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A
    Power - Peak Pulse 600W 600W
    Power Line Protection No No
    Applications - General Purpose
    Capacitance @ Frequency - -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)