    STMicroelectronics SMA6F20AY
    Part No.:
    SMA6F20AY
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA6F20AY.pdf
    Description:
    TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMAFLAT
    Series:
    SMA6F
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    20V
    Voltage - Breakdown (Min):
    22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    32.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    19.4A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    SMAflat
    1. How to order SMA6F20AY on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA6F20AY price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA6F20AY?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6F20AY.
    Image SMA6F20AY
    Part Number SMA6F20AY
    Manufacturer STMicroelectronics
    Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series SMA6F
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V
    Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A
    Power - Peak Pulse 600W
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)