    STMicroelectronics SMA6F11A
    Part No.:
    SMA6F11A
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA6F11A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 11VWM 18VC SMAFLAT
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Package/Case:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series:
    SMA6F, TRANSIL™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    11V
    Voltage - Breakdown (Min):
    12.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    33.8A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SMAflat
    1. How to order SMA6F11A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA6F11A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA6F11A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6F11A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6F11A pin diagram, SMA6F11A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMA6F11AY SMA6F11A
    Part Number SMA6F11AY SMA6F11A
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series SMA6F SMA6F, TRANSIL™
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V 11V
    Voltage - Breakdown (Min) 12.3V 12.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V 18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33.8A 33.8A
    Power - Peak Pulse 600W 600W
    Power Line Protection No No
    Applications - General Purpose
    Capacitance @ Frequency - -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)