    STMicroelectronics SMA6F11AY
    Part No.:
    SMA6F11AY
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA6F11AY.pdf
    Description:
    TVS DIODE 11VWM 18VC SMAFLAT
    Series:
    SMA6F
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    11V
    Voltage - Breakdown (Min):
    12.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    33.8A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    SMAflat
    1. How to order SMA6F11AY on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA6F11AY price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA6F11AY?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6F11AY.
    Image SMA6F11AY
    Part Number SMA6F11AY
    Manufacturer STMicroelectronics
    Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series SMA6F
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 11V
    Voltage - Breakdown (Min) 12.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 18V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33.8A
    Power - Peak Pulse 600W
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)