    KYOCERA AVX SA101A471KAR
    Part No.:
    SA101A471KAR
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSA101A471KAR.pdf
    Description:
    CAP CER 470PF 100V C0G/NP0 AXIAL
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
    Straight
    1. How to order SA101A471KAR on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SA101A471KAR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SA101A471KAR?
    Image SA101A471KAR SA101A471KARC
    Part Number SA101A471KAR SA101A471KARC
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series SpinGuard® SA SpinGuard® SA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Capacitance 470 pF 470 pF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 100V 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - -
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Package / Case Axial Axial
    Size / Dimension 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)