    Diodes Incorporated P6SMAJ45ADF-13
    Part No.:
    P6SMAJ45ADF-13
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    2-SMD, Flat Leads
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDP6SMAJ45ADF-13.pdf
    Description:
    TVS DIODE 45VWM 72.7VC D-FLAT
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Package/Case:
    2-SMD, Flat Leads
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    45V
    Voltage - Breakdown (Min):
    50V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    72.7V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    8.3A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D-Flat
    1. How to order P6SMAJ45ADF-13 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P6SMAJ45ADF-13 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P6SMAJ45ADF-13?
    Image P6SMAJ45ADF-13 P6SMAJ45ADFQ-13 P6SMAJ45ADF
    Part Number P6SMAJ45ADF-13 P6SMAJ45ADFQ-13 P6SMAJ45ADF
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Package/Case 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads 2-SMD, Flat Leads
    Series - - SMAJ
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT)
    Product Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 1
    Bidirectional Channels - - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V 45V 45V
    Voltage - Breakdown (Min) 50V 50V 50V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V 72.7V 72.7V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.3A 8.3A 8.3A
    Power - Peak Pulse 600W 600W 600W
    Power Line Protection No No No
    Applications General Purpose - General Purpose
    Capacitance @ Frequency - - -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)