    Diodes Incorporated P6SMAJ45ADFQ-13
    Part No.:
    P6SMAJ45ADFQ-13
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    2-SMD, Flat Leads
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDP6SMAJ45ADFQ-13.pdf
    Description:
    TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR D-F
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Package/Case:
    2-SMD, Flat Leads
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    45V
    Voltage - Breakdown (Min):
    50V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    72.7V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    8.3A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D-Flat
    1. How to order P6SMAJ45ADFQ-13 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the P6SMAJ45ADFQ-13 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of P6SMAJ45ADFQ-13?
    Image P6SMAJ45ADFQ-13
    Part Number P6SMAJ45ADFQ-13
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Package/Case 2-SMD, Flat Leads
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 45V
    Voltage - Breakdown (Min) 50V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.3A
    Power - Peak Pulse 600W
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)