    YAGEO MMF25SFRE1R1
    Part No.:
    MMF25SFRE1R1
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDMMF25SFRE1R1.pdf
    Description:
    RES SMD 1% 1/4W MELF
    Resistance:
    1.1 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±50ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)
    Failure Rate:
    1. How to order MMF25SFRE1R1 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MMF25SFRE1R1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MMF25SFRE1R1?
    Image MMF25SFRE1R1 MMF25SFRE1R13 MMF25SFRE1R15 MMF25SFRE1R18
    Part Number MMF25SFRE1R1 MMF25SFRE1R13 MMF25SFRE1R15 MMF25SFRE1R18
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Series MMF MMF MMF MMF
    Package/Case MELF, 0204 MELF, 0204 MELF, 0204 MELF, 0204
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Resistance 1.1 Ohms 1.13 Ohms 1.15 Ohms 1.18 Ohms
    Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
    Composition Metal Film Metal Film Metal Film Metal Film
    Features - - - -
    Temperature Coefficient ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C ±50ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Ratings MELF MELF MELF MELF
    Size / Dimension 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm) 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm) 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm) 0.055" Dia x 0.138" L (1.40mm x 3.50mm)