    Vishay Vitramon VJ1206Y564JXJRW1BC
    Part No.:
    VJ1206Y564JXJRW1BC
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDVJ1206Y564JXJRW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 0.56UF 16V X7R 1206
    Series:
    VJ W1BC
    Capacitance:
    0.56 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    16V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.051" (1.30mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    1. How to order VJ1206Y564JXJRW1BC on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the VJ1206Y564JXJRW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1206Y564JXJRW1BC?
    Image VJ1206Y564JXJRW1BC
    Part Number VJ1206Y564JXJRW1BC
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ W1BC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.56 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)