UM1460Y-28.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of UM1460Y-28.
| Image |  |
| Part Number | UM1460Y-00 | UM1460Y-50 | UM1460Y-28 | UM1460Y-30 | UM1460Y-33 |
| Series | UM1460 | UM1460 | UM1460 | UM1460 | UM1460 |
| Package/Case | SOT-89-5/6 | SOT-89-5/6 | SOT-89-5/6 | SOT-89-5/6 | SOT-89-5/6 |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Output Configuration | Positive | Positive | Positive | Positive | Positive |
| Output Type | Adjustable | Fixed | Fixed | Fixed | Fixed |
| Number of Regulators | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 16V | 16V | 16V | 16V | 16V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V | 5V | 2.8V | 3V | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | 5V | - | - | - | - |
| Voltage Dropout (Max) | 0.3V @ 150mA | 0.3V @ 150mA | 0.3V @ 150mA | 0.3V @ 150mA | 0.3V @ 150mA |
| Current - Output | 250mA | 250mA | 250mA | 250mA | 250mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA | 5 µA |
| Current - Supply (Max) | - | - | - | - | - |
| PSRR | 40dB (100Hz) | 40dB (100Hz) | 40dB (100Hz) | 40dB (100Hz) | 40dB (100Hz) |