    Union Semiconductor International Limited UM1460S-28
    Part No.:
    UM1460S-28
    Package:
    SC-74A, SOT-753
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDUM1460S-28.pdf
    Description:
    250mA, Low Consumption, Wide Inp
    Series:
    UM1460
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.8V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.3V @ 150mA
    Current - Output:
    250mA
    PSRR:
    40dB (100Hz)
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Supplier Device Package:
    SOT-23-5
    1. How to order UM1460S-28 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UM1460S-28 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UM1460S-28?
    Image UM1460SR-00 UM1460S-30 UM1460S-00 UM1460S-28 UM1460S-33
    Part Number UM1460SR-00 UM1460S-30 UM1460S-00 UM1460S-28 UM1460S-33
    Series UM1460 UM1460 UM1460 UM1460 UM1460
    Package/Case SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753 SC-74A, SOT-753
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Adjustable Fixed Adjustable Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 3V 2.5V 2.8V 3.3V
    Voltage - Output (Max) 5V - 5V - -
    Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 150mA 0.3V @ 150mA 0.3V @ 150mA 0.3V @ 150mA 0.3V @ 150mA
    Current - Output 250mA 250mA 250mA 250mA 250mA
    Current - Quiescent (Iq) 5 µA 5 µA 5 µA 5 µA 5 µA
    PSRR 40dB (100Hz) 40dB (100Hz) 40dB (100Hz) 40dB (100Hz) 40dB (100Hz)