    Comchip Technology TV30C750J-G
    Part No.:
    TV30C750J-G
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDTV30C750J-G.pdf
    Description:
    TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    75V
    Voltage - Breakdown (Min):
    83.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    121V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    24.79A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    1. How to order TV30C750J-G on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TV30C750J-G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TV30C750J-G?
    Image TV30C750J-G TV30C750JB-HF TV30C750JB-G
    Part Number TV30C750J-G TV30C750JB-HF TV30C750JB-G
    Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology Comchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 - -
    Bidirectional Channels - 1 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V 75V
    Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V 83.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V 121V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 24.79A 24.79A 24.79A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Power Line Protection No No No
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency - - -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)