    Comchip Technology TV30C640J-G
    Part No.:
    TV30C640J-G
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDTV30C640J-G.pdf
    Description:
    TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    64V
    Voltage - Breakdown (Min):
    71.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    103V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    29.13A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    1. How to order TV30C640J-G on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TV30C640J-G price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TV30C640J-G?
    Image TV30C640J-G TV30C640JB-G
    Part Number TV30C640J-G TV30C640JB-G
    Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 -
    Bidirectional Channels - 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64V 64V
    Voltage - Breakdown (Min) 71.1V 71.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V 103V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 29.13A 29.13A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Power Line Protection No No
    Applications General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency - -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)