    Comchip Technology TV30C540J-HF
    Part No.:
    TV30C540J-HF
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDTV30C540J-HF.pdf
    Description:
    TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    54V
    Voltage - Breakdown (Min):
    60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    87.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    34.44A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    1. How to order TV30C540J-HF on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TV30C540J-HF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TV30C540J-HF?
    Image TV30C540J-G TV30C540J-HF TV30C540JB-G
    Part Number TV30C540J-G TV30C540J-HF TV30C540JB-G
    Manufacturer Comchip Technology Comchip Technology Comchip Technology
    Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
    Series - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Active Obsolete
    Type Zener Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1 -
    Bidirectional Channels - - 1
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V 54V 54V
    Voltage - Breakdown (Min) 60V 60V 60V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.1V 87.1V 87.1V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 34.44A 34.44A 34.44A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW) 3000W (3kW) 3000W (3kW)
    Power Line Protection No No No
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency - - -
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)