    Vishay Dale TNPW0603590RBECN
    Part No.:
    TNPW0603590RBECN
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDTNPW0603590RBECN.pdf
    Description:
    RES 590 OHM 0.1% 1/10W 0603
    Resistance:
    590 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Failure Rate:
    1. How to order TNPW0603590RBECN on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TNPW0603590RBECN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TNPW0603590RBECN?
    Image TNPW0603590RBECN
    Part Number TNPW0603590RBECN
    Product Status Active
    Resistance 590 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thin Film
    Features Military
    Temperature Coefficient ±25ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)