    Infineon Technologies TLE4295GV33
    Part No.:
    TLE4295GV33
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    6-SMD (5 Leads), Gull Wing
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDTLE4295GV33.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR FIXED POS LDO REG
    Manufacturer:
    Infineon Technologies
    Series:
    Package/Case:
    6-SMD (5 Leads), Gull Wing
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    45V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.4V @ 20mA
    Current - Output:
    30mA
    Current - Quiescent (Iq):
    200 µA
    Current - Supply (Max):
    4 mA
    PSRR:
    60dB (100Hz)
    Control Features:
    Power Fail
    Protection Features:
    Antisaturation, Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    PG-SCT595-5
    1. How to order TLE4295GV33 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TLE4295GV33 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TLE4295GV33?
    Image TLE4295GV33HTSA1 TLE4295GV33 TLE4295GV33NTSA1
    Part Number TLE4295GV33HTSA1 TLE4295GV33 TLE4295GV33NTSA1
    Manufacturer Infineon Technologies Infineon Technologies Infineon Technologies
    Series OPTIREG™ - OPTIREG™
    Package/Case 6-SMD (5 Leads), Gull Wing 6-SMD (5 Leads), Gull Wing 6-SMD (5 Leads), Gull Wing
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
    Product Status Last Time Buy Active Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 45V 45V 45V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 20mA 0.4V @ 20mA 0.4V @ 20mA
    Current - Output 30mA 30mA 30mA
    Current - Quiescent (Iq) 200 µA 200 µA 200 µA
    Current - Supply (Max) 4 mA 4 mA 4 mA
    PSRR 60dB (100Hz) 60dB (100Hz) 60dB (100Hz)
    Control Features Power Fail Power Fail Power Fail
    Operating Temperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C (TJ) -40°C ~ 150°C