    Microchip Technology TC33269-3.3VVB
    Part No.:
    TC33269-3.3VVB
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDTC33269-3.3VVB.pdf
    Description:
    LDO REGULATOR POS 3.3V
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    TC33269
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    20V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.35V @ 800mA
    Current - Output:
    800mA
    Current - Quiescent (Iq):
    8 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK-3
    1. How to order TC33269-3.3VVB on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TC33269-3.3VVB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TC33269-3.3VVB?
    Image TC33269-3.3VOA TC33269-3.3VVB
    Part Number TC33269-3.3VOA TC33269-3.3VVB
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Series TC33269 TC33269
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 20V 20V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 1.35V @ 800mA 1.35V @ 800mA
    Current - Output 800mA 800mA
    Current - Quiescent (Iq) 8 mA 8 mA
    Current - Supply (Max) - -
    PSRR - -
    Control Features - -
    Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) -40°C ~ 85°C (TA)