    Microchip Technology TC2950-3.3VVBTR
    Part No.:
    TC2950-3.3VVBTR
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDTC2950-3.3VVBTR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR LDO POS 3.3V
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    30V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.45V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    120 µA
    Current - Supply (Max):
    12 mA
    PSRR:
    Control Features:
    Current Limit, Enable, Error Flag
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    DPAK-3
    1. How to order TC2950-3.3VVBTR on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the TC2950-3.3VVBTR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TC2950-3.3VVBTR?
    Image TC2950-3.3VVBTR TC2950-3.0VVBTR
    Part Number TC2950-3.3VVBTR TC2950-3.0VVBTR
    Manufacturer Microchip Technology Microchip Technology
    Series - -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 30V 30V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 100mA 0.45V @ 100mA
    Current - Output 100mA 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 120 µA 120 µA
    Current - Supply (Max) 12 mA 12 mA
    PSRR - -
    Control Features Current Limit, Enable, Error Flag Current Limit, Enable, Error Flag
    Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) -40°C ~ 125°C (TJ)