    Vishay Sprague T95R476K020CSSL
    Part No.:
    T95R476K020CSSL
    Description:
    CAP TANT 47UF 10% 20V 2824
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    20 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    110mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Qualification:
    1. How to order T95R476K020CSSL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T95R476K020CSSL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T95R476K020CSSL?
    Image T95R476K020CSSL
    Part Number T95R476K020CSSL
    Product Status Active
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 20 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)