    Vishay Sprague T95R397K6R3ESAL
    Part No.:
    T95R397K6R3ESAL
    Description:
    CAP TANT 390UF 10% 6.3V 2824
    Capacitance:
    390 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    45mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Qualification:
    1. How to order T95R397K6R3ESAL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T95R397K6R3ESAL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T95R397K6R3ESAL?
    Image T95R397K6R3ESAL
    Part Number T95R397K6R3ESAL
    Product Status Active
    Capacitance 390 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)