    Vishay Sprague T95R337M016ESSL
    Part No.:
    T95R337M016ESSL
    Description:
    CAP TANT 330UF 20% 16V 2824
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    55mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Qualification:
    1. How to order T95R337M016ESSL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T95R337M016ESSL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T95R337M016ESSL?
    Image T95R337M016ESSL
    Part Number T95R337M016ESSL
    Product Status Active
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)