    Vishay Sprague T95R227M016ESSL
    Part No.:
    T95R227M016ESSL
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2824 (7260 Metric)
    Description:
    CAP TANT 220UF 20% 16V 2824
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TANTAMOUNT™, T95
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    55mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    R
    Ratings:
    COTS
    Features:
    High Reliability
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order T95R227M016ESSL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T95R227M016ESSL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T95R227M016ESSL?
    Image T95R227M016ESSL
    Part Number T95R227M016ESSL
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TANTAMOUNT™, T95
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)