    Vishay Sprague T95R227K016ESSL
    Part No.:
    T95R227K016ESSL
    Package:
    2824 (7260 Metric)
    Description:
    CAP TANT 220UF 10% 16V 2824
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    55mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.150" (3.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    R
    Qualification:
    1. How to order T95R227K016ESSL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the T95R227K016ESSL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of T95R227K016ESSL?
    Image T95R227K016ESSL
    Part Number T95R227K016ESSL
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.150" (3.80mm)