    Littelfuse Inc. SZ3KASMC58AT3G
    Part No.:
    SZ3KASMC58AT3G
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSZ3KASMC58AT3G.pdf
    Description:
    ZEN TVS 3000W 58V UNI DO-214AB T
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    SZ3KASMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    58V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    64.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    93.6V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    32.1A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SMC
    1. How to order SZ3KASMC58AT3G on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SZ3KASMC58AT3G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SZ3KASMC58AT3G?
    Image SZ3KASMC58AT3G
    Part Number SZ3KASMC58AT3G
    Manufacturer Littelfuse Inc.
    Package/Case DO-214AB, SMC
    Series SZ3KASMC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 32.1A
    Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)