    KYOCERA AVX SR305C105JARTR1
    Part No.:
    SR305C105JARTR1
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSR305C105JARTR1.pdf
    Description:
    CAP CER 1UF 50V X7R RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    SkyCap® SR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.360" (9.14mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Straight
    1. How to order SR305C105JARTR1 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SR305C105JARTR1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR305C105JARTR1?
    Image SR305C105JARTR1
    Part Number SR305C105JARTR1
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SkyCap® SR
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)