    KYOCERA AVX SR295C102KAATR1
    Part No.:
    SR295C102KAATR1
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSR295C102KAATR1.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max):
    0.250" (6.35mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.100" (2.54mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    1. How to order SR295C102KAATR1 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SR295C102KAATR1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR295C102KAATR1?
    Image SR295C102KAATR1
    Part Number SR295C102KAATR1
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SkyCap® SR
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.100" (2.54mm)