    KYOCERA AVX SR275C104KAT
    Part No.:
    SR275C104KAT
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSR275C104KAT.pdf
    Description:
    CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL
    Packaging:
    Bulk
    Capacitance:
    0.1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max):
    0.250" (6.35mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.300" (7.62mm)
    Lead Style:
    Formed Leads
    1. How to order SR275C104KAT on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SR275C104KAT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR275C104KAT?
    Image SR275C104KAT
    Part Number SR275C104KAT
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SkyCap® SR
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 0.1 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.260" L x 0.150" W (6.60mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max) 0.250" (6.35mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.300" (7.62mm)