    KYOCERA AVX SR217C182KARTR1
    Part No.:
    SR217C182KARTR1
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSR217C182KARTR1.pdf
    Description:
    CAP CER 1800PF 500V X7R RADIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    SkyCap® SR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1800 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial
    Size / Dimension:
    0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max):
    0.300" (7.62mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Lead Style:
    Formed Leads - Kinked
    1. How to order SR217C182KARTR1 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SR217C182KARTR1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SR217C182KARTR1?
    Image SR217C182KARTR1
    Part Number SR217C182KARTR1
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SkyCap® SR
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1800 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
    Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm)