    KEMET SMR5222M250J01L16.5TA18
    Part No.:
    SMR5222M250J01L16.5TA18
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMR5222M250J01L16.5TA18.pdf
    Description:
    CAP FILM
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage Rating - AC:
    160V
    Voltage Rating - DC:
    250V
    Dielectric Material:
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.256" (6.50mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    General Purpose
    Ratings:
    Features:
    High Temperature
    1. How to order SMR5222M250J01L16.5TA18 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMR5222M250J01L16.5TA18 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMR5222M250J01L16.5TA18?
    Image SMR5222M250J01L16.5TA18
    Part Number SMR5222M250J01L16.5TA18
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage Rating - AC 160V
    Voltage Rating - DC 250V
    Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)