    Taiwan Semiconductor Corporation SMA6J30AH
    Part No.:
    SMA6J30AH
    Manufacturer:
    Taiwan Semiconductor Corporation
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AC, SMA
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA6J30AH.pdf
    Description:
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AC
    Manufacturer:
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Series:
    SMA6J
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    30V
    Voltage - Breakdown (Min):
    33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    12.3A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order SMA6J30AH on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA6J30AH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA6J30AH?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6J30AH.
    Image SMA6J30AH
    Part Number SMA6J30AH
    Manufacturer Taiwan Semiconductor Corporation
    Package/Case DO-214AC, SMA
    Series SMA6J
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Type Zener
    Unidirectional Channels 1
    Bidirectional Channels -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
    Voltage - Breakdown (Min) 33.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.3A
    Power - Peak Pulse 600W
    Power Line Protection No
    Applications -
    Capacitance @ Frequency -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)