    STMicroelectronics SMA6F33A
    Part No.:
    SMA6F33A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA6F33A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMAFLAT
    Series:
    SMA6F, TRANSIL™
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    33V
    Voltage - Breakdown (Min):
    36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    53.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    11.8A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    SMAflat
    1. How to order SMA6F33A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA6F33A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA6F33A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6F33A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6F33A pin diagram, SMA6F33A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMA6F33AY SMA6F33A
    Part Number SMA6F33AY SMA6F33A
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series SMA6F SMA6F, TRANSIL™
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V 33V
    Voltage - Breakdown (Min) 36.7V 36.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V 53.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.8A 11.8A
    Power - Peak Pulse 600W 600W
    Capacitance @ Frequency - -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)