    STMicroelectronics SMA6F30A
    Part No.:
    SMA6F30A
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA6F30A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMAFLAT
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Package/Case:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series:
    SMA6F
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    30V
    Voltage - Breakdown (Min):
    33.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    13A
    Power - Peak Pulse:
    600W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SMAflat
    1. How to order SMA6F30A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA6F30A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA6F30A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA6F30A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMA6F30A pin diagram, SMA6F30A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMA6F30A SMA6F30AY
    Part Number SMA6F30A SMA6F30AY
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series SMA6F SMA6F
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V 30V
    Voltage - Breakdown (Min) 33.2V 33.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V 48.4V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13A 13A
    Power - Peak Pulse 600W 600W
    Power Line Protection No No
    Applications General Purpose -
    Capacitance @ Frequency - -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)