    STMicroelectronics SMA4F18A
    Part No.:
    SMA4F18A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA4F18A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 18VWM 39.3VC SMAFLAT
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    18V
    Voltage - Breakdown (Min):
    20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    39.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    13.7A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    SMAflat
    1. How to order SMA4F18A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA4F18A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA4F18A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA4F18A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMA4F18A pin diagram, SMA4F18A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMA4F18AY SMA4F18A
    Part Number SMA4F18AY SMA4F18A
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V
    Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 39.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.7A 13.7A
    Power - Peak Pulse 400W 400W
    Capacitance @ Frequency - -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)