    STMicroelectronics SMA4F16A
    Part No.:
    SMA4F16A
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA4F16A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 16VWM 34.7VC SMAFLAT
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    16V
    Voltage - Breakdown (Min):
    17.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    34.7V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    15.4A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    SMAflat
    1. How to order SMA4F16A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA4F16A price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA4F16A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA4F16A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMA4F16A pin diagram, SMA4F16A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMA4F16AY SMA4F16A
    Part Number SMA4F16AY SMA4F16A
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V 16V
    Voltage - Breakdown (Min) 17.9V 17.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V 34.7V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.4A 15.4A
    Power - Peak Pulse 400W 400W
    Capacitance @ Frequency - -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)