    STMicroelectronics SMA4F12A
    Part No.:
    SMA4F12A
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSMA4F12A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 25.3VC SMAFLAT
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Package/Case:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series:
    SMA4F, TRANSIL™
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V
    Voltage - Breakdown (Min):
    13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    25.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    20.1A
    Power - Peak Pulse:
    400W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SMAflat
    1. How to order SMA4F12A on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SMA4F12A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMA4F12A?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMA4F12A.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SMA4F12A pin diagram, SMA4F12A datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SMA4F12AY SMA4F12A
    Part Number SMA4F12AY SMA4F12A
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads DO-221AC, SMA Flat Leads
    Series SMA4F SMA4F, TRANSIL™
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type Zener Zener
    Unidirectional Channels 1 1
    Bidirectional Channels - -
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V 12V
    Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V 25.3V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.1A 20.1A
    Power - Peak Pulse 400W 400W
    Power Line Protection No No
    Applications - General Purpose
    Capacitance @ Frequency - -
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)