    Diodes Incorporated SBRT2U15LP-7
    Part No.:
    SBRT2U15LP-7
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    3-UDFN
    Description:
    DIODE SBR 15V 2A 3DFN
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    TrenchSBR
    Package/Case:
    3-UDFN
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Technology:
    Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    15 V
    Current - Average Rectified (Io):
    2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    480 mV @ 2 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5.7 mA @ 15 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    X1-DFN1411-3
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order SBRT2U15LP-7 on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBRT2U15LP-7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBRT2U15LP-7?
    Image SBRT2U15LP-7
    Part Number SBRT2U15LP-7
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series TrenchSBR
    Package/Case 3-UDFN
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 15 V
    Current - Average Rectified (Io) 2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 480 mV @ 2 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 5.7 mA @ 15 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade Automotive
    Qualification AEC-Q101
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package X1-DFN1411-3
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C