    KYOCERA AVX SA101A391KAR
    Part No.:
    SA101A391KAR
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSA101A391KAR.pdf
    Description:
    CAP CER 390PF 100V NP0 AXIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    SpinGuard® SA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    390 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Axial
    Size / Dimension:
    0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Straight
    1. How to order SA101A391KAR on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SA101A391KAR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SA101A391KAR?
    Image SA101A391KAR
    Part Number SA101A391KAR
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SpinGuard® SA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 390 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Size / Dimension 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)