    KYOCERA AVX SA101A331JAR
    Part No.:
    SA101A331JAR
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSA101A331JAR.pdf
    Description:
    CAP CER 330PF 100V C0G/NP0 AXIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    SpinGuard® SA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Axial
    Size / Dimension:
    0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Straight
    1. How to order SA101A331JAR on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SA101A331JAR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SA101A331JAR?
    Image SA101A331JAR SA101A331JARC
    Part Number SA101A331JAR SA101A331JARC
    Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX
    Series SpinGuard® SA SpinGuard® SA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Box (TB)
    Product Status Obsolete Active
    Capacitance 330 pF 330 pF
    Tolerance ±5% ±5%
    Voltage - Rated 100V 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features - -
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Package / Case Axial Axial
    Size / Dimension 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)