    KYOCERA AVX SA101A331JAA
    Part No.:
    SA101A331JAA
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDSA101A331JAA.pdf
    Description:
    CAP CER 330PF 100V NP0 AXIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    SpinGuard® SA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Axial
    Size / Dimension:
    0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Straight
    1. How to order SA101A331JAA on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SA101A331JAA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SA101A331JAA?
    Image SA101A331JAA
    Part Number SA101A331JAA
    Manufacturer KYOCERA AVX
    Series SpinGuard® SA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 330 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial
    Size / Dimension 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm)