    YAGEO RT0805BRB0791KL
    Part No.:
    RT0805BRB0791KL
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRT0805BRB0791KL.pdf
    Description:
    RES SMD 91K OHM 0.1% 1/8W 0805
    Resistance:
    91 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RT0805BRB0791KL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805BRB0791KL price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805BRB0791KL?
    Image RT0805BRB0791KL
    Part Number RT0805BRB0791KL
    Product Status Active
    Resistance 91 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)