    YAGEO RT0805BRB0761R9L
    Part No.:
    RT0805BRB0761R9L
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRT0805BRB0761R9L.pdf
    Description:
    RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RT
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    61.9 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RT0805BRB0761R9L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805BRB0761R9L price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805BRB0761R9L?
    Image RT0805BRB0761R9L
    Part Number RT0805BRB0761R9L
    Manufacturer YAGEO
    Series RT
    Package/Case 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 61.9 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)