    YAGEO RT0805BRB0760R4L
    Part No.:
    RT0805BRB0760R4L
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRT0805BRB0760R4L.pdf
    Description:
    RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 0805
    Resistance:
    60.4 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.125W, 1/8W
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RT0805BRB0760R4L on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RT0805BRB0760R4L price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT0805BRB0760R4L?
    Image RT0805BRB0760R4L
    Part Number RT0805BRB0760R4L
    Product Status Active
    Resistance 60.4 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.125W, 1/8W
    Composition Thin Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)