    TE Connectivity Passive Product RQ73C2B768RBTD
    Part No.:
    RQ73C2B768RBTD
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRQ73C2B768RBTD.pdf
    Description:
    RES 768 OHMS 0.1% 0.4W 1206
    Manufacturer:
    Series:
    RQ73
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    768 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.4W, 2/5W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.030" (0.75mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RQ73C2B768RBTD on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RQ73C2B768RBTD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RQ73C2B768RBTD?
    Image RQ73C2B768RBTD
    Part Number RQ73C2B768RBTD
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RQ73
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 768 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.4W, 2/5W
    Composition Thin Film
    Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)