    TE Connectivity Passive Product RQ73C2B294RBTD
    Part No.:
    RQ73C2B294RBTD
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRQ73C2B294RBTD.pdf
    Description:
    RES 294 OHMS 0.1% 0.4W 1206
    Resistance:
    294 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.4W, 2/5W
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.030" (0.75mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RQ73C2B294RBTD on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RQ73C2B294RBTD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RQ73C2B294RBTD?
    Image RQ73C2B294RBTD
    Part Number RQ73C2B294RBTD
    Product Status Active
    Resistance 294 Ohms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.4W, 2/5W
    Composition Thin Film
    Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.030" (0.75mm)