    TE Connectivity Passive Product RQ73C1E4K42BTDF
    Part No.:
    RQ73C1E4K42BTDF
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRQ73C1E4K42BTDF.pdf
    Description:
    RQ 0402 4K42 0.1% 10PPM 1K RL
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Resistance:
    4.42 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.014" (0.35mm)
    Failure Rate:
    1. How to order RQ73C1E4K42BTDF on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RQ73C1E4K42BTDF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RQ73C1E4K42BTDF?
    Image RQ73C1E4K42BTDF
    Part Number RQ73C1E4K42BTDF
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RQ73
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 4.42 kOhms
    Tolerance ±0.1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thin Film
    Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)