    TE Connectivity Passive Product RLP73N2BR075JTD
    Part No.:
    RLP73N2BR075JTD
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    1206 (3216 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRLP73N2BR075JTD.pdf
    Description:
    RES 0.075 OHM 5% 1/2W 1206
    Manufacturer:
    Series:
    RL73, CGS
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    75 mOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.5W, 1/2W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Current Sense
    Temperature Coefficient:
    ±300ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    1206
    Size / Dimension:
    0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RLP73N2BR075JTD on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RLP73N2BR075JTD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RLP73N2BR075JTD?
    Image RLP73N2BR075JTD
    Part Number RLP73N2BR075JTD
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product
    Series RL73, CGS
    Package/Case 1206 (3216 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 75 mOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.5W, 1/2W
    Composition Thick Film
    Features Current Sense
    Temperature Coefficient ±300ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)