    YAGEO RC0100DR-0710KL
    Part No.:
    RC0100DR-0710KL
    Manufacturer:
    YAGEO
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    01005 (0402 Metric)
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDRC0100DR-0710KL.pdf
    Description:
    RES 10K OHM 0.5% 1/32W 01005
    Manufacturer:
    YAGEO
    Series:
    RC_L
    Package/Case:
    01005 (0402 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    10 kOhms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power (Watts):
    0.03W, 1/32W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    01005
    Size / Dimension:
    0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.006" (0.15mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RC0100DR-0710KL on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RC0100DR-0710KL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RC0100DR-0710KL?
    Image RC0100DR-0744K2L RC0100DR-0710KL RC0100DR-071ML RC0100DR-0760K4L RC0100DR-07137KL
    Part Number RC0100DR-0744K2L RC0100DR-0710KL RC0100DR-071ML RC0100DR-0760K4L RC0100DR-07137KL
    Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
    Series RC_L RC_L RC_L RC_L RC_L
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance 44.2 kOhms 10 kOhms 1 MOhms 60.4 kOhms 137 kOhms
    Tolerance ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5% ±0.5%
    Power (Watts) 0.03W, 1/32W 0.03W, 1/32W 0.03W, 1/32W 0.03W, 1/32W 0.03W, 1/32W
    Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
    Features - - - - -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Ratings 01005 01005 01005 01005 01005
    Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.006" (0.15mm) 0.006" (0.15mm) 0.006" (0.15mm) 0.006" (0.15mm) 0.006" (0.15mm)