    KEMET R79PC1220DQ40K
    Part No.:
    R79PC1220DQ40K
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR79PC1220DQ40K.pdf
    Description:
    CAP FILM METAL RAD POLYPROP
    Manufacturer:
    KEMET
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    220V
    Voltage Rating - DC:
    630V
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.299" (7.60mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.197" (5.00mm)
    Applications:
    High Frequency, Switching
    Ratings:
    Features:
    1. How to order R79PC1220DQ40K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R79PC1220DQ40K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R79PC1220DQ40K?
    Image R79PC1220DQ40K
    Part Number R79PC1220DQ40K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 220V
    Voltage Rating - DC 630V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.299" (7.60mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.197" (5.00mm)