    KEMET R76UI0560DQ40J
    Part No.:
    R76UI0560DQ40J
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR76UI0560DQ40J.pdf
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.137 Ohms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.398" (10.10mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order R76UI0560DQ40J on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R76UI0560DQ40J price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R76UI0560DQ40J?
    Image R76UI0560DQ40J
    Part Number R76UI0560DQ40J
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.137 Ohms
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.398" (10.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)