    KEMET R76UI0330JB00K
    Part No.:
    R76UI0330JB00K
    Datasheet:
    AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITEDR76UI0330JB00K.pdf
    Capacitance:
    330 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    700V
    Voltage Rating - DC:
    2000V (2kV)
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    1.929 Ohms
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.437" (11.10mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Features:
    1. How to order R76UI0330JB00K on AO YUET (HK)ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the R76UI0330JB00K price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of R76UI0330JB00K?
    Image R76UI0330JB00K
    Part Number R76UI0330JB00K
    Manufacturer KEMET
    Package/Case Radial
    Capacitance 330 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 700V
    Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 1.929 Ohms
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)